معدن

معدن

معدن

تردیدی نیست که امروزه، معدن و صنایع معدنی با زندگی جوامع مختلف بشری تنیده شده است، به گونه ای که سرشاخه های آن همه روزه جلوی دیدمان است و به راحتی می توانیم آن را لمس کنیم. در خانه از ظروف آشپزخانه و سرویس غذاخوری گرفته تا آسفالت و قیر و آهن آلات بکار رفته در ساخت و ساز خیابان ها، بزرگراه ها، فرودگاه ها، بنادر، خطوط ریلی، ساختمان های مسکونی، هتل ها، نیروگاه های برق و پتروشیمی و پالایشگاه های نفت و گاز همه و همه ریشه در منابع زیرزمینی و صنایع معدنی دارد که آثار خود را در صنایع مختلف نظیر خودروسازی، فولاد، سیمان ، پلاستیک و گردشگری نشان می دهد. به بیان دیگر معادن و صنایع معدنی تأمین کننده مواد اولیه مورد نیاز بسیاری از صنایع می باشد و از اساسی ترین و مهم ترین پایه های اقتصادی هر کشور به شمار می رود و در خودکفایی صنعتی، ایجاد اشتغال بالا و مولد، افزایش تولید ناخالص و رشد درآمد سرانه ملی نقش تعیین کننده ای دارد. در یک کلام می توان گفت معدن و صنایع معدنی در دل یک مدیریت کارآمد می تواند سنگ بنای توسعه پایدار هر کشوری باشد.
شرکت‌های برتر دنیا مجبور شده‌اند که تجهیزات و ماشین‌های جدیدی به کار بگیرند، از فناوری‌های نوین استفاده کرده و فرآیندهای تولیدی خود را بهبود بخشند. در کشور ما نیز انتظار می‌رود که به زودی این فناوری‌ها و شیوه‌های نوین رواج یابد. البته با توجه به وضعیت کنونی، ایران یکی از کشورهایی است که بیشترین نیاز را به افزایش بهره‌وری با استفاده از تجهیزات و ماشین آلات نوین در بخش معادن دارد. برای مثال جابه جایی های سیالات خورنده و ساینده یکی از دشوارترین بخش انتقال در صنایع معدنی محسوب می شود. انتقال دوغاب های صنعتی نیازمند متریال خاصی است تا بتواند در مقابل خوردگی فیزیکی و شیمیایی مقاومت بالایی از خود نشان دهد.
شرکت آبپخش صنعت جنوب با به کارگیری فناوری های نوین و ساخت تجهیزات انتقال سیالات خورنده و ساینده گام مهمی در این راستا برداشته است. بخشی از کاربرد های محصولات این شرکت در صنعت معدن به شرح ذیل می باشد.
 

کاربرد ها